top of page

Ogniska Świętego Jana Hogueras


Jest to jedno z najważniejszych i najhuczniej obchodzonych świąt w Alicante. W blasku ognia, w rytm muzyki i w trakcie kosztowania pysznego jedzenia możemy podziwiać jedno z najatrakcyjniejszych widowisk tego regionu.Hogueras de San Juan to bardzo stare święto obchodzone na powitanie lata w nocy 23 czerwca. Zapoczątkowali je rolnicy z okolic Alicante w najdłuższy dzień, podczas którego mogli zbierać swoje plony. Dopiero o północy rozpalano ogniska na plaży aby odpędzić złe moce, które mogłyby zniszczyć zbiory. Przy blasku ognia gromadzili się wszyscy i świętowali.


Dzisiejsza postać tej fiesty jest nieco inna, mieszkańcy przygotowują się do niej bardzo długo. Rodziny, zakłady pracy, osiedla lub szkoły zbierają się i budują wielkie figury związane z różną tematyką. Rozstawiane są one w wielu miejscach Alicante, największe koło Urzędu Miasta (Ayutamiento) oraz na Plaza de Luceros. Figury są bardzo ciekawe i osiągają nawet kilkanaście metrów.


Największą jednak atrakcją święta hogueras jest palenie tych figur o północy. Przy akompaniamencie muzyki wszystkie figury palone są kolejno, jednak najlepsze zostają na koniec. Ogień gaszony jest przez miejscowych strażaków (bomberos) i przy okazji, tłumy polewane są wodą. Wszyscy zgodnie skandują agua, agua… i polewani są wodą z węży strażackich. Zabawa przednia i wesoła.


Kiedy wszystkie figury zostaną spalone mieszkańcy miasta na pobliskich plażach rozpalają ogniska

i bawią się do rana, witając w ten sposób lato. Warto odwiedzić Alicante w tym czasie.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page